76 שיעורי וידאו 1793 שיעורי שמע 1270 מאמרים 1769 שו"תים 4632 שו"ת סמס
  סל קניות אין לך פריטים בסל

שונות
ספרים דיגיטליים
זוגיות
חינוך
ספרי ילדים
פרשת השבוע
אמונה
תפילה
שונות
חגים
הלכה
חסידות
תנ"ך ומפרשיו
En Francais
שיעורים מוקלטים mp3
ספרי קריאה
מוסר
לועזית
תשמישי קדושה
קישורים
אבינרפדיה
בלוג
שו"ת וידאו


מה מטרת החינוך?

הרב שלמה אבינר | כא תמוז תשע"במה מטרת החינוך?
איך צריכה להיות תוכנית הלימודים? תלוי במטרת החינוך. ומהי מטרת החינוך? תלוי בסוג האדם שאנו שואפים אליו.
 

 

איך צריכה להיות תוכנית הלימודים? תלוי במטרת החינוך. ומהי מטרת החינוך? תלוי בסוג האדם שאנו שואפים אליו. האם מיליונר? לאו דווקא. האם בעל תארים? אין זה האידיאל העליון.
אלא אדם ישר וטוב, כפי שמסביר מרן הרב קוק באגרת המכונה אגרת החינוך (אגרת ק"ע).
אדם טוב לד' וטוב לבריות, טוב לאשתו וטוב לילדיו. אדם שלא משקר, שמכבד הורים ושעוזר לחבר. אדם שלומד תורה, שמתפלל.
איננו נגד ענייני העולם הזה. בוודאי שלא, ובמיוחד בארץ ישראל. אך הם שניים במדרגה. איננו נגד החול, אנו בעד, אבל הקודש הוא העיקר והחול הוא טפל. בוודאי אנו בעד לימוד מקצוע כדי שיוכל להתפרנס בכבוד, אבל הפרנסה אינה יסוד החיים, אינה מטרת החיים, אלא מטרת החיים היא להיות ישר וטוב. ודאי יש להתפרנס, אבל ביושר.
ודאי הישגיות היא דבר חשוב, אך יותר אני מוטרד מעבריינות נוער. יותר אני מוטרד שלא יהיה האדם רמאי וחוטא וכופר. מה שמפריע לי לישון הוא שיש מעתיקים בבחינות ושיש גונבים רכוש צה"ל.
לכן אם אני צריך לבחור בין אדם מוכשר בכישורי חיים לבין אדם ישר וטוב, אני מעדיף אדם ישר וטוב. אבל באמת אין זה סותר. אדרבה. פקח עיניך וראה שאימפריות אדירות נפלו, לא מפני שלא היו מאומנות ומיומנות בכלכלה ובביטחון, אלא מפני שאנשים שיקרו ולא עשו חסד זה לזה.
לכן כל בוקר אנו אומרים שלוש ברכות: א. מצווה לעסוק בדברי תורה! מצווה גדולה. ב. והערב נא את דברי תורתך בפינו. דברי תורה, המלמדים להיות טוב וישר, הם כל כך ערבים, כל כך נעימים, כל כך נפלאים. ג. אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו. הלימוד הזה שייך לתכונתנו הלאומית המיוחדת.
התורה הזאת היא שמכשירה אותנו לנישואים מאושרים ולהתנהגות ראויה. כשם שנכנס לברית, כן ייכנס לתורה - ומתוך כך - לחופה ולמעשים טובים.
בוודאי להיות טכנולוגי, אך קודם להיות אדם! לפנות שולחן ולעזור לאמא. אדם עם טוב לב ויראת שמיים. "לעולם יהא אדם ירא שמיים".
"
וכל בנייך לימודי ד'"!

 

 דף בית    |    וידאו    |    אודיו    |    מאמרים    |    שו"תים    |    שו"ת סמס    |    משלוחים    |    שאלות נפוצות    |    צור קשר    |    הקדשות    

Nike Air Force Bruxelles Grossiste Nike Air Max Nike Air Vortex Nike Air Max 1 Belgique Nike Air Max Ltd Pas Cher Nike Air Yeezy 2 Nike Air Max Classic Pas Cher Nike Air Max Pas Cher Belgique Nike Tn Foot Locker Magasin Air Max Bruxelles Air Max One Belgique Nike Air Yeezy 2 Bruxelles Air Max A Vendre En Belgique Air Force 1 Nike
mp100 systems - בניית אתרים