76 שיעורי וידאו 1793 שיעורי שמע 1270 מאמרים 1769 שו"תים 4632 שו"ת סמס שיעורי הרצי"ה
  סל קניות אין לך פריטים בסל

שונות
ספרים דיגיטליים
זוגיות
חינוך
ספרי ילדים
פרשת השבוע
אמונה
תפילה
שונות
חגים
הלכה
חסידות
תנ"ך ומפרשיו
En Francais
שיעורים מוקלטים mp3
ספרי קריאה
מוסר
לועזית
תשמישי קדושה
קישורים
אבינרפדיה
בלוג
שו"ת וידאו


גם חוקי המדינה מחייבים ללמוד תורה בחנוכה

הרב שלמה אבינר | י כסלו תשע"הגם חוקי המדינה מחייבים ללמוד תורה בחנוכה!

[שיחה שהעביר הרב אבינר בישיבתו]

 


לפני כשנה משרד הדתות הודיע שעל כל לומדי הישיבות, תלמידים ואברכים, להישאר ללמוד בחנוכה בישיבה כרגיל. זמני החופש הם זמנים קבועים שהוסכמו מראש: בניסן, באב ובחודש תשרי, לא נאמר שיש חופש בחנוכה. לפיכך מי שלא לומד תורה בחנוכה עובר על חוקי המדינה.

היכן ראינו עוד בעולם מדינה שמחייבת ללמוד תורה?! לעומת זאת מדינות שאסרו על היהודים ללמוד תורה לא חסרות. אנטיוכוס הרשע אסר ללמוד תורה, אמרו היהודים: כיצד אנטיוכוס אוסר עלינו ללמוד תורה? אנחנו נלמד "דווקא". לכן למרות שעד אז בקושי למדו תורה, בזכות אנטיוכוס היהודים חזרו ללמוד תורה.

כך מסביר ר' צדוק הכהן מלובלין בספר פרי צדיק, על פרשת וישב חנוכה. שעד אז לא למדו הרבה תורה בעם ישראל, כמובן שהיו צדיקים שלמדו תורה, אך העם לא למד תורה. אבל לאחר שאנטיוכוס אסר, התחלנו ללמוד, ומצא חן בעינינו מה שראינו ומאז אנחנו ממשיכים ללמוד.

היום, מדינת ישראל - המכונה מדינת הכופרים – מחייבת ללמוד תורה, ומכיוון ש"במדינת הכופרים אין אנו מאמינים, ובחוקותיהם אין אנו מתחשבים" אם יש חוק שמחייב ללמוד תורה בחנוכה, אז אסור ללמוד בחנוכה, כי זה חוקות הגויים, זה ממשלת הכופרים. היו גם ראשי ישיבות שכעסו על כך מכיוון שאם האברכים יישארו עד מאוחר הם יאחרו להדלקת נרות חנוכה, וכן טענו שלימוד תורה בחנוכה לא תואמת את רוח החג, שהרי רוח החג, כמובן, זה לאכול לביבות וסופגניות.

באמת מדינתנו אינה מדינת הכופרים וצריך ללמוד תורה בחנוכה, יש חודשיים וחצי חופש זה די והותר. השל"ה כבר התרעם על כך לפני שלוש מאות שנה שיש מנהג לעשות "בין הזמנים", וגם המהר"ל בנתיב התורה מתנגד למנהג הזה.

מוזכר בגמרא ברכות (לה, ב) שהיה חופש רק בחודש ניסן ותשרי לאברכים כדי שיוכלו לעבוד בשדה בזמן הנכון כדי לפרנס את משפחתם. הלכו לעבוד בניסן ותשרי שיש בהם ממילא הרבה חגים שמונעים לימוד רציף. אבל בימינו גם זה לא שייך, לכן אין סיבה הגיונית לבין הזמנים באורך של חודשיים וחצי. הרמב"ם אומר שמלמדי תינוקות צריכים ללמד כל השנה חוץ מערב יום כיפור, כדי שיאכלו, ערב פסח כדי שינקו וט' באב. אמנם ב-ט' באב אפשר ללמוד דברים שמתאימים ל-ט' באב (עיין ס' הזמן ובין הזמנים).

על כל פנים, אדרבא, בחנוכה צריך להתאמץ וללמוד, ואפילו יש עדיפות ללמוד בחנוכה כפי שאמר הרבי מלובביץ' (האחרון) שדווקא משום שהיוונים רצו לבטל אותנו מלימוד התורה יש דווקא אז מעלה מיוחדת ללמוד.

 דף בית    |    וידאו    |    אודיו    |    מאמרים    |    שו"תים    |    שו"ת סמס    |    משלוחים    |    שאלות נפוצות    |    צור קשר    |    הקדשות    

mp100 systems - בניית אתרים