76 שיעורי וידאו 1793 שיעורי שמע 1270 מאמרים 1769 שו"תים 4632 שו"ת סמס שיעורי הרצי"ה
  סל קניות אין לך פריטים בסל

שונות
ספרים דיגיטליים
זוגיות
חינוך
ספרי ילדים
פרשת השבוע
אמונה
תפילה
שונות
חגים
הלכה
חסידות
תנ"ך ומפרשיו
En Francais
שיעורים מוקלטים mp3
ספרי קריאה
מוסר
לועזית
תשמישי קדושה
קישורים
אבינרפדיה
בלוג
שו"ת וידאו


אפשר לשנות אופי?

הרב שלמה אבינר | כב תמוז תשס"ח

מעייני הישועה - פנחס תשס"ח

אפשר לשנות אופי?

שאלה: האם אדם יכול לשנות את ואפיו לטובה? לזכך מידותיו הרעות כגון כעס, גאווה, קנאה, תאווה, עצלנות? וכן הרגלי גרועים כגון עישון או שתיה?

תשובה: על מעשיו, בוודאי יש לאדם שליטה, שהרי התורה צוותה עליו, אם ציוותה, סימן שאפשר. אם לא היתה לנו יכולת לבחור בין טוב לרע, אומר הרמב"ם, אז כל מצוות התורה היו עוול (הלכות תשובה ה). או כלשון הפילוסוף קנט: "אתה חייב, סימן שאתה יכול".

גם אם אינך יכול לשנות את אופייך, אתה חייב ללכת בדר הטובה, ואז אשריך שהנך גיבור הכובש את יצרו. אשריך שאצלך השכל גובר על היצר. אומנם זה לא תמיד נעים להיות במלחמה, אך מה שחייבם - עושים.

אך השאלה היא האם יש לאדם שלטון גם על תכונותיו, בלשון חז"ל "מידותיו", ובלשון תורה "דרכיו", בוודאי, שהרי נצטווינו "והלכת בדרכיו", בדרכי ד' הטובים והישרים (רמב"ם דעות א ה). גם בזה אנו אומרים: אתה חייב סימן שאתה יכול.

אשרינו. איזו בשורה אופטימית! אדם יכול לשנות טבע לטובה, יכול להתעלות ולהזדכך, יכול לעבוד את ד' בנעימות!

אך כיצד? כמובן, דרכים רבות יש, אך דרך המלך מורכבת משלושה שלבים:

א. אני מודה שזו מידה רעה, אינני מרמה את עצמי. זה נכלל בתוכן הווידוי: אשמתי.

ב. יש בידי לתקן. אני אופטימי. גם זה נכלל בווידוי: אשמת. זה תלוי בי.

ג. אני ניגש לתיקון. אם אפשר לחדול בבת אחת, מה טוב. ואם לא, אז בהדרגה, שלב אחר שלב. אני לא תמיד רץ קדימה, אך העיקר שאיני נסוג אחורה לעולם. תמיד קדימה, כמו חיילים במשחק דמקה. "מעלים בקודש ואין מורידים" לפעמים קשה בבת אחת.

בספרו "חשבון הנשפ" לרבי מנדל מסטנוב מדמה את תיקון הנפש לאילוף כילים. מה לי אילוף בהמה, מה לי אילוף הנפש הבהמית. אם תלחץ על הפיל, הו אימרוד, העיקר אני מתקדם לאיטי, אני צובר עוצמה, אני צובר שמחה, אני מרגיש טוב, אני מרגיש שמח.

כמובן, אני מודע לכך שאני עלול להפסיד מה שרכשתי. יש "מפסידים" כלשון ספר מסילת ישרים. לכן אני עומד על המשמר ואיני נרדם בשמירה. אולי הדרך ארוכה וקשה, אך אני מתהלך בה בשמחה.

גם כשאני חש יצר רע חזק, אני מרגיע את עצמי: תמיד יש לי יצר טוב באותה עוצמה, ואני המכריע בקרב (דרך ד' לרמח"ל).

אכן זה קרב קשה. יצרו של אדם מתחדש עליו בכל יום, יצרו של אדם מתגבר עליו בכל יום, וגם אילמלא הקדוש ברוך הוא עוזרו, אין יכול לו" (קידושין ל ב), אומרים חז"ל. אני צריך בני ברית במלחמה.

יש לך! יש לחך חברים טובים, ואיש לחברו יאמר חזק. ומעל הכל ריבונו של עולם עוזר לך, וכיצד הוא עוזר? אומר הרמח"ל: בכ שנתן לך תורה. ככל שהנך לומד תורה, יותר הנך גובר על יצר הרע. ככל שאתה לומד, נחלש היצר הרע, עד שנעשה חלש מן החלש (דרך עץ חיים, הגה על כן חוב. נדפס בסוף מסילת ישרים).

לכן, חזק ואמץ, כי רב כוח לך.דף בית    |    וידאו    |    אודיו    |    מאמרים    |    שו"תים    |    שו"ת סמס    |    משלוחים    |    שאלות נפוצות    |    צור קשר    |    הקדשות    

mp100 systems - בניית אתרים